No vārdiem pie darbiem: projekts bibliotēkas izveidei cietumā

Decembris 5, 2010 at 18:29 Komentēt

Vai katrs grāmatu kopums ir bibliotēka?

Latvijas Sodu izpildes kodeksā, kas reglamentē brīvības atņemšanas soda izpildi, cietumu bibliotēkas minētas vairākas reizes. Taču ne katru grāmatu kopumu drīkst dēvēt par bibliotēku. Kas ir tās pazīmes, kas grāmatu kopumu padara par bibliotēku?

Bibliotēku likuma 8.pantā teikts, ka bibliotēka var tikt reģistrēta, ja tajā ir darbinieki, tā ir tehniski aprīkota un tai ir finansēšanas avoti. Bet lai izietu akreditāciju jāievēro vēl virkne nosacījumu – piemēram bibliotēkā tiek veidota krājuma uzskaite, izveidota informācijas sistēma u.c..

TV5 videosižets par projektu šeit (skat.no 00:09:00): http://www.tvnet.lv/online_tv/9371

Vai cietumu bibliotēkas ir bibliotēkas?

Bet kas ir cietumos? Nekāda finansējuma grāmatu fonda papildināšanai nav. Cietumos pārsvarā pieejamas no padomju laikiem pāri palikušās grāmatas, kas atšķaidītas ar dažādiem ziedojumiem. Protams, pateicību pelnījis ikviens, kas cietumam ziedojis grāmatu. Taču nez kādēļ cilvēki domā, ka notiesātie lasīs grāmatas, kuras viņiem pašiem nav vajadzīgas un kuras grasās mest ārā.

Kādēļ cietumos nepieciešamas bibliotēkas?

Sabiedrībā bibliotēkas ir izglītības un informācijas avoti, atpūtas un kultūras attīstības centri.

Ieslodzīto vajadzības pēc informācijas un lasīšanas intereses ir tikpat plašas kā cilvēkiem brīvībā. Tās nedrīkst uzskatīt par zemākām tikai tādēļ, ka viņiem nav fiziskas pieejas bibliotēkām ārpus cietuma. Tādēļ grāmatu klāstam cietumos jābūt tikpat plašam kā jebkurā, normālā bibliotēkā.

Ieslodzītie ir neizdevīgākā situācijā, jo viņu vidū ir lielāks zemu izglītotu, profesionāli nesagatavotu un emocionāli nestabilu personu īpatsvars. Piemēram, 25% nav pamatizglītības, apmēram 1% ir analfabēti. Šie nav labākie nosacījumi lai šādi ieslodzītie pēc atbrīvošanas spētu atrast savu vietu sabiedrībā.

Bibliotēkām cietumos ir vairākas galvenās funkcijas:

–         bibliotēkas atbalsta un paplašina to izglītības saturu, kas tiek saņemts mācību stundās nodrošinot ieslodzītos ar grāmatām un citiem materiāliem;

–         tās ir svarīgs neformālās izglītības avots pašas par sevi, tādēļ bibliotēkas bieži izmanto tie, kas neiesaistās cita veida izglītībā.

–         Tās kalpo par organizētu pasākumu norises vietu.

Grāmata nāk no pasaules ārpus cietuma. Ja cilvēkam brīvībā grāmata ir kultūras instruments, tad ieslodzītajam grāmata ir veids, kā viņš cietuma vidē var saglabāt savu personības autonomiju, sev piemērotā laikā piekļūstot kādai noteiktai privātai pasaulei.

Lieki piebilst, ka cietuma vide ir stingri reglamentēta un autonomiju neveicina. Taču spēja dzīvot patstāvīgu dzīvi ļoti lielu nozīmi iegūst pēc atbrīvošanas no cietuma.

Viss minētais nozīmē, ka bibliotēkām cietumos vajadzētu funkcionēt pēc tiem pašiem standartiem, kādi pastāv brīvībā. Nevis būt bibliotēkas parodijām un surogātiem.

Lai risinātu šo problēmu, man, kā NVO “Prison Fellowship Latvia” pārstāvim, bija gods izstrādāt projektu Latvijas un Šveices sadarbības programmā.

Projekta nosaukums ir “Rīgas Centrālās bibliotēkas ārējās apkalpošanas punkta izveide Brasas cietumā”. Tas nozīmē, ka šis projekts vienā rāvienā atrisinās bibliotēkas problēmu atsevišķā ieslodzījuma vietā. Jo cietumā ienāks Rīgas Centrālā bibliotēka, piedāvājot grāmatu fondu 8000 vienību apjomā, kas pastāvīgi tiks atjaunots, preses izdevumus, kā arī profesionālu vadību. Valsts iestādei – cietumam vairs nebūs ar pastieptu roku jālūdz ziedojumi.

Projekts faktiski sasaistīs dažādu institūciju iniciatīvas, kuras ieinteresētas šīs situācijas risināšanā. No vienas puses tā ir Ieslodzījuma vietu pārvalde un Brasas cietums, no otras – RCB un aģentūra “Kultūras informācijas sistēmas”. Tā izmaksas  90% apmērā sedz Šveice, pārējais ir RCB un KIS, kā arī Brasas cietuma ieguldījums. Projekts sāksies 2011.gada 1.janvārī un ilgs vienu gadu.

Projekta laikā bibliotēkas vajadzībām tiks pielāgotas telpas un izgatavotas mēbeles. Vairāk kā 20 ieslodzītie apgūs datorprasmes lai bibliotēkā varētu strādāt ar interaktīvajiem materiāliem. Ar KIS atbalstu bibliotēkā tiks uzstādīti 4 datori. Pēc īpaši izstrādātas mācību programmas, darbībai bibliotēkā tiks apmācīti 4 ieslodzītie. Bez tam, tiks izstrādāta ārvalstu rekomendācijās balstīta cietuma bibliotēkas darbības procedūra. Bibliotēkā notiks visi nepieciešamie procesi – fonda sistematizēšana, kataloģizēšana, grāmatu izstādes utt.. Tā būs pieejama visiem cietuma ieslodzītajiem. Kad jaunā bibliotēka būs sekmīgi sevi apliecinājusi, ar tās darbību tiks iepazīstināti citu cietumu un bibliotēku speciālisti.

Ja sadarboties spēj RCB un Brasas cietums, to var jebkura bibliotēka ar jebkuru cietumu. Nepieciešama vien labā griba. Tādēļ mēs šo projektu redzam kā paraugu gadu desmitiem nerisinātās cietumu bibliotēku problēmas atrisināšanai visā Latvijā.

Māris Luste

Advertisements

Entry filed under: Atsevišķi projekti. Tags: .

No vārdiem pie darbiem: projekts ieslodzīto bērnu korekcijai Kādēļ nepieciešami cietumi?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


MANS OTRS BLOGS

Lietas, par kurām ne tikai gribas, bet arī izdodas uzrakstīt:)
http://gaumeslieta.tumblr.com/

Filmu mikroanotācijas - http://pinterest.com/marisluste/movies-i-like/

Kategorijas

Blog Stats

  • 40  949 hits

Grafiti

Par cilvēkiem un vidi

DOMAS (ne)PARASTĀS

Kad mirklis ir glezna

A Young Folklorist's Notebook

Par Abreni un abreniešiem

Dace domā par...

...visu to, ko sauc par dzīvi.

piskonts

ej dirst!

Mans zelts ir mana tauta

Buržuāziska latviešu nācionālista piezīmes

Latvijas blogu apskats

Iknedēļas apskats par aktualitātēm Latvijas blogosfērā

cipule

Par sevi, veselības aprūpi un politiku

Expat Eye on Latvia

A cold look at living and working in the Baltics

andrisreis

This WordPress.com site is the bee's knees

Klāva domas

Brīvos, bet nozīmīgos mirkļos

1 in 100

A monthly blog dedicated to shedding light on the prison problem in America

Sandra Veinberga

Publicistika ∙ žurnālistika ∙ mediji. ©Sangun Communication

%d bloggers like this: