Cietuma darbinieka manifests

Septembris 17, 2014 at 09:20 1 komentārs

Ilgstoši strādājot cietumu sistēmā esmu nonācis pie dažādiem secinājumiem. Zemāk – mans mēģinājums tos apkopot vienotā materiālā, ko nodēvēju par “cietuma darbinieka manifestu”. Tā ir tikai un vienīgi mana privātā pozīcija un nevienam nav saistoša.

Mūsu misija ir izpildīt sodu, palīdzot likumpārkāpējiem kļūt par socializētiem pilsoņiem. Tādēļ:

 • Mēs gribam, lai notiesātais, atstājot cietumu, pēc iespējas ilgāk neizdara jaunu noziegumu. Un uzskatām, ka labākais veids kā atturēties no noziegumiem ir socializēšanās sabiedrībā.
 • Mēs uzskatām, ka viņa iesaistīšanās darba tirgū ir labs indikators tam, ka bijušais notiesātais ir socializējies. Šis faktiski ir vienīgais mums pieejamais indikators, un mēs cenšamies darīt visu iespējamo, lai tas tiktu sasniegts. Turklāt darbs ļauj cilvēkam iegūt līdzekļus eksistencei, neizvēloties noziedzīgus risinājumus.
 • Taču mēs apzināmies, ka izglītošana un darba prakse ne tuvu nav vienīgais, kas mums jādara, lai sasniegtu šo indikatoru.  Jo mēs strādājam nevis ar parastiem bezdarbniekiem, bet cilvēkiem, kurus no nozieguma šķir zemāka psiholoģiskā barjera. Viņi var izvēlēties noziedzību darba vietā vai apvienot darbu ar noziedzību arī tad, ja viņiem būs atbilstoša izglītība un darba pieredze.
 • Mēs apzināmies, ka vienīgais ceļš kā realizēt savas ieceres attiecībā uz šiem cilvēkiem ir viņu izglītošana, mācīšana un trenēšana likumpaklausīgai dzīvei sabiedrībā, cik vien tas iespējams cietumu izolācijas apstākļos. Tādēļ mums šiem cilvēkiem jāpalīdz pēc iespējas lietderīgāk izmantot tiesas piespriesto soda termiņu, lai viņi dzīvei sabiedrībā būtu sagatavoti labāk, kā bija apcietināšanas brīdī un:
  • jānodrošina tiem pēc iespējas vienmērīgāka pāreja no cietuma izolācijas uz brīvību – jādod tiem nepieciešamās zināšanas un kamēr tie atrodas mūsu kontrolē – jānodrošina tiem iespējas pārbaudīt patstāvīgai, likumpaklausīgai dzīvei iegūtās zināšanas praksē;
  • atkarībā no iegūto zināšanu līmeņa un uzticamības pakāpes – visā soda izpildes laikā tiem pakāpeniski jāpalielina patstāvīgi risināmo uzdevumu apjoms.
 • Mēs apzināmies, ka tikai saviem spēkiem nevaram likumpārkāpēju riskus samazināt līdz nullei. Un ka notiesātais pēc atbrīvošanas var apdraudēt sabiedrību, pat ja būsim strādājuši ar to pēc labākās sirdsapziņas. Turklāt apzināmies, ka nevienas institūcijas rīcībā nav visu nepieciešamo resursu, lai aizvestu cilvēku no nozieguma līdz darba tirgum sabiedrībā. Tādēļ dažādu institūciju piesaiste atbalstam ir mūsu iniciatīva.
 • Mēs apzināmies, ka arī valsts un pašvaldību institūciju rīcībā nav visu resursu likumpārkāpēja socializācijai. Tādēļ arī sabiedrības piesaiste atbalstam ir mūsu iniciatīva. Mūsu darbības labuma guvējs ir likumpārkāpējs un visa sabiedrība.
 • Mēs apzināmies, ka liela nozīme panākumu gūšanā ir pozitīvam mikroklimatam cietumos. Un tādēļ esam ieinteresēti attīstīt likumpārkāpēju un likumpaklausīgu sabiedrības locekļu sadarbību cietumos, jo ticam, kā šādi mazināsim antisociālas uzvedības modeļu pievilcību ieslodzīto acīs un vājināsim subkultūru.
 • Mēs apzināmies, ka varam palīdzēt tikai tiem cilvēkiem, kas vēlas mūsu palīdzību un grib mainīties. Taču mēs ticam, ka mainīties var ikviens. Un tādēļ mēs aicinām mainīties ikvienu likumpārkāpēju un apņemamies ikvienu likumpārkāpēju informēt par ieguvumiem, ko viņš saņems, ja atsauksies mūsu aicinājumam un palīdzībai.
 • Mēs esam gatavi ieguldīt visvairāk enerģijas tajos likumpārkāpējos, no kuriem sagaidām vissmagāko sabiedrības apdraudējumu vislielākajā iespējamības pakāpē, ja mēs savu enerģiju tajos neieguldīsim.
 • Mēs apzināmies, ka mūsu darbs tiek balstīts cietumzinībās. Ka mums pašiem ir jāaug kā profesionāļiem un mēs esam gatavi apgūt jaunas zināšanas, lai spētu ar likumpārkāpējiem strādāt vēl labāk.
Advertisements

Entry filed under: Skatu punkts. Tags: , , .

Krustpunktā. Ievads Riti raiti, valodiņa…

1 komentārs Add your own

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


MANS OTRS BLOGS

Lietas, par kurām ne tikai gribas, bet arī izdodas uzrakstīt:)
http://gaumeslieta.tumblr.com/

Filmu mikroanotācijas - http://pinterest.com/marisluste/movies-i-like/

Kategorijas

Sekojiet man Tviterī!

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

Blog Stats

 • 40  949 hits

Grafiti

Par cilvēkiem un vidi

DOMAS (ne)PARASTĀS

Kad mirklis ir glezna

A Young Folklorist's Notebook

Par Abreni un abreniešiem

Dace domā par...

...visu to, ko sauc par dzīvi.

piskonts

ej dirst!

Mans zelts ir mana tauta

Buržuāziska latviešu nācionālista piezīmes

Latvijas blogu apskats

Iknedēļas apskats par aktualitātēm Latvijas blogosfērā

cipule

Par sevi, veselības aprūpi un politiku

Expat Eye on Latvia

A cold look at living and working in the Baltics

andrisreis

This WordPress.com site is the bee's knees

Klāva domas

Brīvos, bet nozīmīgos mirkļos

1 in 100

A monthly blog dedicated to shedding light on the prison problem in America

Sandra Veinberga

Publicistika ∙ žurnālistika ∙ mediji. ©Sangun Communication

%d bloggers like this: